Założenia merytoryczne czyli o czym będzie aplikacja

W dzisiejszym wpisie opiszę aplikację nad którą aktualnie pracuję oraz przybliżę założenia metodologii GTD. Aplikację tę będę tworzył i opisywał w ramach konkursu Daj się poznać przez najbliższe 3 miesiące z wykorzystaniem technologii Xamarin i chmury Azure.

Otaczający nas zabiegany świat ciągle się zmienia, natłok spraw codziennych wymaga od nas ustalania priorytetów do bardziej istotnych spraw prywatnych jak i zawodowych. Chroniczny brak czasu i natłok informacji zmusza nas do zapamiętywania wielu tematów, terminów spotkań oraz innych zobowiązań. Nie rzadko zdarza się, że człowiek gubi się w tym gąszczu zadań i tu z pomocą przychodzą metodologie organizacji i zarządzania czasem.

Jedną z metodologii wspomagających zarządzanie czasem jest metodologia opisana w książce autorstwa Davida Alena „Getting Things Done. Jej założenie jest bardzo proste. Stosując metodę Allena, zawsze powinniśmy mieć pewność, że określone zadanie jest właśnie tym, które powinniśmy realizować dokładnie w tej chwili.

Żeby zyskać kontrolę nad przepływem zadań, musimy je w pewien sposób skatalogować. W metodologii GTD wprowadzono kilka różnych rodzajów grupowań:

· Według kalendarza (dziś, jutro, w najbliższym czasie, kiedyś itd.)
· Według kontekstu (dom, biuro, komputer, telefon, miasto itd.)
· Według projektu
· Według priorytetu

Takie podejście pozwala spojrzeć na problem codziennych spraw w sposób bardziej ustrukturyzowany. Pierwszeństwo mają sprawy na dziś, potem takie, które mają najwyższy priorytet. Można też patrzeć na zadania pod kątem kontekstów np. jestem w biurze to mam kilka zadań do wykonania właśnie w tym miejscu. Inne spojrzenie jest pod kątem projektów, które nie są niczym innym niż pogrupowaniem zadań. Przykładowo malowanie mieszkania będzie się wiązać z kilkoma zadaniami w różnych miejscach tj. kupnem farb w sklepie, ustaleniem terminu, przygotowaniem mieszkania pod malowanie.

Autor metodologii GTD nie opisuje wykorzystania urządzeń elektronicznych do organizacji i zarządzania czasem, ale w dobie technologii mobilnych ciężko nie dostrzec możliwości ich wykorzystania w połączniu z usługami w chmurze. Tak powstał pomysł aplikacji uniwersalnej WellDoneIt

W poprzednim wpisie opisałem jakie technologię będę chciał wykorzystać tworząc tą aplikację, a w następnym napiszę coś więcej na temat technologii Xamarin.