Podsumowanie projektu

Po ostatnich problemach z emulatorami oraz niedziałającym SQLite w UWP miałem dosyć i powoli chciałem rezygnować z udziału w konkursie ze strachu, że po prostu się nie wyrobię z pisaniem postów i aplikacji + opóźniający się release w pracy. Potrzebowałem czegoś co mnie znowu zachęci do pracy nad projektem. No i musiałem też podjąć kilka decyzji…

Co postanowione

Postanowiłem zrestartować projekt i napisać go od nowa, do tego potrzebowałem czegoś nowego i fajnego. Tym czymś okazał się dla mnie framework FreshMvvm (o tym przeczytasz poniżej). Pożegnałem się też z emulatorami od MS, które średnio działają z moją kartą wi-fi. Do Androida teraz używam Genymotion, całkiem fajnie działa no i przede wszystkim nie ma problemów z siecią. Podjąłem również decyzję co do platform na których aplikacja będzie rozwijana. Będzie to Android i IOS (ostatnio wpadł mi w ręce Mac mini o czym pisałem tutaj). Co do zakupu Maca to wiąże się to z zamiarem zdobycia certyfikatu w Xamarin, jednakże z ostateczną decyzją wstrzymam się do informacji po konferencji Xamarin Evolve. Ponieważ po przejęciu Xamarina przez MS, nie jest pewne jakie będą dalsze losy Xamarin University.

FreshMvvm

Jest to mini framework MVVM specjalnie zaprojektowany dla Xamarin.Forms. FreshMvvm jest bardzo łatwy w użyciu i nauce. Co potwierdzam w 100% ponieważ będąc noobem w Xamarin.Forms mogłem z pomocą tego Frameworka przepisać dotychczasowy kod w 1 dzień. Rozwiązując przy okazji problemy, które czekały na implementację w przypadku gdybym dalej używał MVVM Light. Z dodatkowych perełek to należy wspomnieć o fajnie rozwiązanej nawigacji i dodatkowych metodach jak np. OnAppearing, OnDisAppearing. Wszystkie niuanse tego mini Frameworka zostały też omówione w przygotowanym przez autora video kursie na youtube, a linki do filmów są w dokumentacji w repozytorium projektu na github.

Z racji tego, że przepisałem apkę od nowa zmieniłem też repozytorium. Teraz znajduje się pod adresem: https://github.com/xorch/WellDoneItXamFresh

Wkrótce zaprezentuję wygląd i działanie aplikacji. W tym tygodniu chciałbym mieć MVP tzn. posiadać podstawowe i zamierzone funkcjonalności.