http://www.maciejaniserowicz.com/daj-sie-poznac/

Na zakończenie – Daj się poznać 2016

Czas na podsumowanie ostatnich trzech miesięcy blogowania. Czyli udziału w konkursie programistycznym “Daj się poznać 2016” 

Moim planem było…

Od dłuższego czasu chciałem się zabrać za naukę technologii Xamarin. Wiem z doświadczenia, że najlepsza nauka to nie suche czytanie blogów i oglądanie różnych kursów online, a rzeczywiste programowanie poprzez używanie danej technologii. W przypadku Xamarin oznacza to stworzenie aplikacji na platformy mobilne. Jak to zazwyczaj bywa, ciężko jest zacząć i potrzeba pewnego kopniaka. Dla mnie tym kopniakiem okazał się konkurs Daj się poznać 2016 organizowany przez Macieja Aniserowicza.

Postanowiłem się zobowiązać wobec Macieja i osób śledzących konkurs, że począwszy od marca bieżącego roku będę regularnie blogował na tematy związane z projektem w technologii Xamarin, a dokładniej Xamarin.Forms i opisywał rozwiązania i problemy jakie napotkam po drodze oznaczając je tagiem #dajsiepoznac.

Nagrodą na którą liczyłem w trakcie blogowania było poznanie nowej technologii. Nie oczekiwałem od siebie zbyt wiele poza systematycznością w realizacji planu. Jako dodatkowy bonus to zrealizowany projekt na swoim koncie. Dlatego mimo, że projekt nie jest jeszcze ukończony to mam zamiar go zrealizować do końca. To dla mnie bardzo ważne, aby ukończyć to co się rozpoczęło. Jako ostatni, ale już taki “cichy” bonus, to może “Dałem się poznać” komuś :) ??

Listę wszystkich dotychczasowych postów w ramach konkursu znajdziecie tutaj

Co z projektem?

Przypomnę, że projekt, który realizuję to aplikacja mobilna typu CRUD do organizacji codziennych zadań. Backend zapewnia Azure, a aplikacja jest napisana w Xamarin.Forms.

Przyznam się bez bicia, że moim celem było pokazanie gotowego projektu w sklepach danych platform (Android, iOS) w ostatnim poście. Jednakże wyszło jak wyszło i są opóźnienia. Myślę, że idąc tempem na jaki pozwala mi mój wolny czas potrzebuję jeszcze około miesiąca, aby go opublikować.

Co zostało jeszcze do zrobienia:

  • dopracowanie UI/UX i grafikę
  • testy i publikacja sklepach

Aktualna wersja 1.0, wiecej na github.

Kod znajdziecie tutaj: https://github.com/xorch/WellDoneItXamFresh

Od strony wizualnej projekt przedstawiają poniższe animowane gify:

android  ios

No i blog

Jako, że blog prowadziłem już przed konkursem to mogę porównać dane z ostatnich 3 miesięcy z poprzednim okresem. Tak więc liczba odsłon bloga do poprzedniego okresu wzrosła o 30%. Konkursowych postów łącznie napisałem 24. Sam blog też zmienił wygląd na bardziej czytelny (przynajmniej taki mi się wydaje). Nauczyłem się nowych sztuczek dotyczących formatowania postów, o których nie wiedziałem. Mam też kilka nowych pomysłów co do bloga, które mam zamiar wdrożyć, a wszystko to dlatego że było od kogo “podglądać”. Nauka blogowania i samo blogowanie nabrało tempa.

Podsumowując…

Jak pisałem moim głównym celem było ruszenie z miejsca i zabranie się za naukę Xamarin-a. Myślę, że cel ten został osiągnięty. Co więcej technologia ta spodobała mi się na tyle, że zamierzam kontynuować naukę i być może certyfikować się w tej technologii. W poprzednim poście pisałem o tym, że jest to kosztowny interes. Dodatkowo nie jestem pewny czy obecnie nie lepiej inwestować czas w tzw. aplikacje hybrydowe (Ionic, React Native) Co o tym myslicie?

Ale wracając do konkursu to dał mi on kilka przemyśleń na temat blogowania. Wiem, że blogowanie po polsku zmniejsza znacznie listę twoich odbiorców, jest to coś co muszę przemyśleć. Mimo, że używam teraz angielskiego w pracy mieszkając w Irlandii to jednak mam obawy co do mojego poziomu wiedzy na temat angielskiej gramatyki. Wiem również, że samo opublikowanie postu na blogu to jeszcze za mało, aby dotarł do innych. Do tego potrzebne są dodatkowe kanały jak twitter, facebook czy rededit.

Na osobny akapit zasługuje nieoficjalny kanał na Slack-u, który to jakby dodatkowo podtrzymywał mnie w moich zobowiązaniach i blogowaniu, gdzie każdego dnia mogłem dyskutować na różne tematy z innymi uczestnikami konkursu, czy też otrzymywać review od innych doświadczonych blogerów (np. Andrzej Krzywda). Fajnie było by gdyby ten kanał pozostał aktywny gdy opadnie już szum konkursowy.

Podsumowując, jestem zadowolony, że wziąłem udział w konkursie. A szczególnie że “dociągnąłem” do końca. Jak to napisał organizator: “Jeśli zgłosiłaś/zgłosiłeś się do konkursu i wytrzymasz 10 tygodni uczestnictwa to już Jesteś Zwycięzcą ;)”

Dziękuje oraganizatorom i współuczestnikom. Było super.

  • Marcin Szyszka

    Super :) Gratuluję