Koszty certyfikacji w Xamarin

Jako, że popsuł mi się VS razem z emulatorem Androida a instalacja trwa wieki to dzisiejszy post będzie trochę mniej techniczny. Zastanawiam się nad zrobieniem certyfikatu w technologii Xamarin. W związku z czym rozeznałem się trochę w temacie co potrzeba, aby na dzień dzisiejszy uzyskać certyfikat Xamarin Certified Mobile Developer

Wymagania

Zdać egzamin certyfikujący… No tak to by się wydawało oczywiste, ale abyś mógł podejść do tego egzaminu potrzebujesz zakupić roczną subskrypcję w Xamarin University, która na dzień dzisiejszy kosztuje 1995$ co w luźnym przeliczeniu daje około 7550 zł. Dodatkowo potrzeba też trochę sprzętu, ale o tym poniżej. Trzeba przyznać nie jest to mała kwota. Zważywszy, że nie jesteś do końca pewien czy ta inwestycja Ci się zwróci w przyszłości.

Czym zatem jest Xamarin University?

Jest to zbiór kursów online wraz z materiałami na tematy związane z technologią Xamarin. Kursy te są prowadzone online z żywymi instruktorami w dowolnych pasujących Ci godzinach (wieczornych czy porannych). Podobno instruktorzy są z całego świata i zawsze się znajdzie dogodny czas, wieczorem czy rano w zależności od potrzeb. Kursy są prowadzone w tzw klasach z innymi studentami. Aby móc podjeść do egzaminu certyfikującego musisz zaliczyć 18 określonych kursów ze ścieżki certyfikującej. Tematy kursów to oczywiście związane z programowaniem na Androida, IOS-a, Xamarin.Forms, testowaniem i designem. Masz roczną subskrypcję więc to dużo czasu, aczkolwiek rozglądając się po sieci wymagane kursy można przejść nawet w 3 miesiące. Oczywiście to w zależności od stopnia Twojej wiedzy i wolnego czasu jaki na to możesz przeznaczyć. Trzeba też wspomnieć o tym, że aktualnie jest dostępny miesięczny trial, w którym możesz zobaczyć jak to wygląda zanim się ostatecznie zdecydujesz.

Aktualne wymagane kursy, aby móc przystąpić do egzaminu certyfikującego w Xamarin University znajdziecie pod tym: adresem

Dodatkowe wymagania sprzętowe

Aby przejść przez klasy dotyczące programowania na platformę Apple (IOS) potrzebujesz komputer tej własnie firmy. Jest to wymóg potrzebny do tego abyś mógł kompilować ćwiczenia z kursów na IOS-a. Z tego co się orientuję nie da się tego inaczej przeskoczyć. Badając ten temat znalazłem dwa rozwiązania:

  • Kupno “wypasionego” i zbyt drogiego (jak na mój gust) laptopa (np. MacBook Pro). Koszt w zależności od tego czy nowy czy używany to w granicach 6 do 10 tys PLN. Jeżeli decydujesz się na ten wariant to pewnie oznacza, że chcesz zrobić “przesiadkę” z Windowsa, więc tutaj bym nie oszczędzał na specyfikacji minimum 16GB ramu, SSD im większy tym lepszy, procek min. I5, a lepiej I7 i wyświetlacz Retina.
  • Tańsze rozwiązanie to kupno Mac-a Mini. Jest to dobre rozwiązanie gdy masz dobry PC/Lap z Windowsem i nie chcesz go zamieniać. Takiego Mini Maca używasz wówczas jako tzw. build hosta. a żeby korzystać z emulatora IOS-a to łączysz się np. poprzez remote desktop. Tutaj koszty można jeszcze bardziej obciąć kupując “używkę”. Minimalny spec dla Mini Maca to z informacji, które można przeczytać na forach to pamięć min. 8GB  i procesor I5 spokojnie wystarczy. Cena tutaj za używanego lub nowego może się wahać od 2 do 4 tys. złoty.

Podsumowanie

Jeżeli doczytałeś do tego miejsca to widzisz, że jest to spora inwestycja. Tym bardziej, że nie jesteś pewny zwrotu jaki ona może przynieść w przyszłości. Koszt zaczynający się od 10 tyś. i więcej na pewno trzeba dobrze rozważyć. Z drugiej strony jeżeli chciałbyś pracować lub otrzymywać zlecenia związane z tą technologią, wówczas ten certyfikat na pewno Ci nie zaszkodzi. Decyzję pozostawiam Tobie. Daj znać co o tym myślisz w komentarzach.

Jeszcze mała uwaga na koniec. Z racji tego że Microsoft wykupił Xamarin, ciężko powiedzieć jak będzie wyglądała certyfikacja i co się stanie z Xamarin University w przyszłości. Póki co na konferencji Build 2016 nie zapowiedziano większych zmian. Za kilka dni odbędzie się konferencja Xamarin Evolve16 być może tam dowiemy się więcej szczegółów.